Prace doktorskie i prace licencjackie - zasady ogólne.

Obecnie w Polsce funkcjonuje dość sporo uczelni oferujących wykształcenie wyższe, dlatego też obecnie średnio co trzeci polak ma wyższe wykształcenie. W większości przypadków ścieżka kariery naukowej zaczyna się od tytułu licencjata, bądź w nieco dłuższych studiach inżyniera. Później nadchodzi czas na kolejne tytuły.

Studia magisterskie to kolejny etap, który wywyższa nas wykształceniem ponad innymi. Jednak osoby, które na prawdę chcą odznaczyć się pod tym względem powinny raczej pomyśleć o studiach doktoranckich, które kończą się dyplomem doktora nauk. Trwają one cztery lata, w czasie to których student podejmuje się badań w konkretnym kierunku rozwiązując poruszany przez siebie problem.

Zarówno prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie jak również prace doktorskie rządzą się szczególnymi zasadami. Większość uczelni ma podobne wymagania co do konkretnych dyplomów, dlatego też można dla nich wszystkich omówić zasady ogólne.

Każdy tytuł wymaga sporządzenia pracy pisemnej. W zależności od poziomu studiów istotne jest prowadzenie samodzielnych badań. Wraz ze wzrostem rangi tytułu, prace muszą mieć większe znaczenie dla świata nauki. W ten sposób prace doktorskie z tych wymienionych mają największą rangę. Tym samym prace doktorskie wnoszą nowe wnioski i badania do świata nauki.